Poznań/ Dopiero jesienią zakończyć się powinny zasadnicze prace budowlane na Starym Rynku
Remont Starego Rynku rozpoczął się w 2021 roku. Wzdłuż rynkowych pierzei sukcesywnie udostępniane są kolejne odcinki chodników, na których ustawiane są stoliki restauracyjne. Większa część placu to jednak nadal plac budowy.
Dyrektor ds. komunikacji i koordynacji inwestycji Poznańskich Inwestycji Miejskich Maja Chłopocka-Nowak powiedziała PAP, że większość chodników na Starym Rynku będzie gotowa jeszcze w czerwcu - by dać możliwie jak najszersze pole działania funkcjonującym w tym miejscu lokalom gastronomicznym.
"Trasy prowadzące przez plac budowy są tak wyznaczane, by piesi mogli dojść do każdego budynku. Mimo trwających robót, w dalszym ciągu można więc korzystać z oferty gastronomicznej okolicznych lokali, jak i pozostałych miejsc otwartych dla klientów podczas przebudowy" - powiedziała.
W suche, słoneczne dni wykonawca został zobowiązany do polewania wodą ciągów komunikacyjnych. Przechodniom i siedzącym w ogródkach gastronomicznych mniej powinien przeszkadzać kurz.
"Obecnie wykonawca koncentruje się na chodnikach, ale także kontynuowane są prace związane z infrastrukturą podziemną czy też modernizacją fundamentów ratusza. Równolegle zmieniają się fragmenty ulic przylegających do płyty Starego Rynku. Na miesiące wakacyjne przewidziana jest kontynuacja tych robót" – powiedziała Maja Chłopocka-Nowak.
Odwiedzający latem Poznań turyści bez większego problemu powinni dotrzeć do jednego z kluczowych miejsc miasta: przestrzeni przed ratuszem, skąd podziwiać można trykające się koziołki. Od roku, właśnie ze względu na trwający remont, koziołki na ratuszowej wieży w Poznaniu trykają się dwa razy dziennie: w południe i o godzinie 15.
"Ze względu na trwające prace budowlane przestrzeń przed ratuszem musiała zostać ograniczona, ale gdy jest to możliwe, to wykonawca udostępnia ją w szerszym zakresie” – powiedziała przedstawicielka PIM.
Jeszcze w ciągu wakacji rozpocząć się powinny prace brukarskie na płycie Starego Rynku. Maja Chłopocka-Nowak podkreśliła, że nawierzchnia zostanie wykonana ze szlachetnych gatunków kamieni.
Rewaloryzacja przestrzeni płyty Starego Rynku jest inwestycją z dofinansowaniem unijnym. Rozliczenie tego zadania ma nastąpić do końca 2023 r. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ itm/