kategoria: Turystyka
23 maj 2024

Rok 2023 rekordowym dla poznańskiego lotniska; obsłużono prawie 2,8 miliona pasażerów

zdjęcie: Rok 2023 rekordowym dla poznańskiego lotniska; obsłużono prawie 2,8 miliona pasażerów / pixabay/5249631
Rok 2023 był najlepszym w ponad stuletniej historii poznańskiego lotniska, które obsłużyło prawie 2,8 miliona pasażerów – poinformował w czwartek poznański magistrat. W tym roku - od stycznia do kwietnia - z Ławicy odleciało już 734 466 osób.
REKLAMA

Urząd Miasta Poznania poinformował w opublikowanym w czwartek komunikacie, że poznańskie lotnisko Ławica w każdym z pierwszych czterech miesięcy tego roku obsłużyło najwięcej pasażerów w historii.

„Rok 2023 był najlepszym w ponad stuletniej historii poznańskiego lotniska, które obsłużyło prawie 2,8 miliona pasażerów. Obecny również zapowiada się rekordowy. Od stycznia do kwietnia z Ławicy odleciało 734 466 osób, czyli prawie 120 tysięcy więcej niż w pierwszych czterech miesiącach zeszłego roku. Tylko w kwietniu wynik był o ponad 30 proc. lepszy od tego samego miesiąca rok temu. Jeśli ta tendencja się utrzyma, to magiczna dotychczas bariera 3 milionów obsłużonych pasażerów powinna zostać w tym roku przebita” – podkreślono.

Magistrat zaznaczył, że największy udział w wynikach poznańskiego lotniska mają tanie linie, w tym Ryanair. Wiosną i latem 2024 roku z Poznania można polecieć liniami irlandzkiego przewoźnika do 37 lotnisk. Z końcem marca i na początku kwietnia wróciły loty do: Zadaru, Billund, Chanii, Barcelony-Girony, Bari, Cagliari oraz lotniska Rzym-Ciampino, które zastąpiło Rzym-Fiumicino. Z kolei w czerwcu ponownie ruszą połączenia do Burgas, Puli i Korfu.

„Najbardziej cieszą jednak nowe połączenia. Można już wybrać się do jednej z sześciu nowych destynacji: Kopenhagi, Dubrownika, Malagi, Palermo, Pragi, czy Salonik” – podano.

W przypadku linii - Wizzair - do systemu sprzedaży wróciły bilety do Tirany. Niezmiennie też można polecieć do Londynu i Kutaisi.

Magistrat przypomniał, że siatkę stałych połączeń z Poznania uzupełniają loty do Dubaju (flydubai), Monachium, Frankfurtu (oba Lufthansa), Kopenhaga (SAS), Warszawy (LOT) i Antalyi (Corendon Airlines).

Z poznańskiego lotniska można także polecieć lotami czarterowymi. Korzystając z nich, można spędzić urlop w którymś 36 miejsc. W większości są to wakacyjne kurorty na Bałkanach i w rejonie morza Śródziemnego, a także na Zanzibar, który - zdaniem poznańskiego magistratu - jest hitem ostatnich lat. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
14.1°C
wschód słońca: 04:28
zachód słońca: 21:21
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-06-24 19:00
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-25 19:00
miejsce
Estrada Poznańska, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-26 19:00
miejsce
Klub Miasto, Poznań, ul. Szewska 20
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-28 11:00
miejsce
Wielkopolskie Centrum Wspierania...
wstęp biletowany