kategoria: Turystyka
27 listopad 2023

W Tatrach trudne warunki turystyczne

zdjęcie: W Tatrach trudne warunki turystyczne / fot. PAP
fot. PAP
Już metr śniegu leży w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, a na Kasprowym Wierchu w poniedziałek rano leżało 70 cm białego puchu – informuje IMGW. W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego, a po stronie słowackiej jest już lawinowa trójka. Nie ma jeszcze warunków do uprawiania narciarstwa.
REKLAMA

„W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki turystyczne. Na szlakach zalega śnieg, który powyżej górnej granicy lasu jest nieprzedeptany. Wieje tam silny wiatr, utrudniający poruszanie się. W zagłębieniach terenu utworzyły się głębokie zaspy” – informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Poruszanie się w wysokogórskim terenie wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Trzeba posiadać też zimowy sprzęt turystyczny, taki jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC jest konieczne.

Pomimo zimowych warunków w Tatrach wciąż nie ma jeszcze warunków do uprawiania narciarstwa - pokrywa śnieżna nie zabezpiecza wystarczająco roślinności oraz gleby – informuje TPN.

W słowackiej części Tatr Zachodnich obowiązuje już trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Po stronie polskiej gór obowiązuje lawinowa dwójka. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest średnio związana z podłożem, a zejście lawiny jest możliwe przy znacznym obciążeniu na bardziej stromych stokach. Możliwe jest samorzutne schodzenie małych lawin.(PAP)

autor: Szymon Bafia

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
14.1°C
wschód słońca: 04:28
zachód słońca: 21:21
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-06-24 19:00
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-25 19:00
miejsce
Estrada Poznańska, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-26 19:00
miejsce
Klub Miasto, Poznań, ul. Szewska 20
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-28 11:00
miejsce
Wielkopolskie Centrum Wspierania...
wstęp biletowany