reklama
kategoria: Wydarzenia
5 sierpień 2022

Już dziś rusza Festiwal Tradycji Poznańskich i Święto Bamberskie

zdjęcie: Już dziś rusza Festiwal Tradycji Poznańskich i Święto Bamberskie / pixabay/3494319
Dziś rozpoczyna się Festiwal Tradycji Poznańskich i Święta Bamberskiego. To pierwsza edycja wydarzenia, które ma przybliżyć niematerialne dziedzictwo Poznania. Festiwal potrwa trzy dni, od piątku 5 sierpnia do niedzieli 7 sierpnia. W programie warsztaty, pokazy i koncerty, które ukażą wielowymiarowość obyczajów Poznania. To pierwsze tego typu wydarzenie kulturalne w Poznaniu.
REKLAMA
Bambrzy są częścią poznańskiej społeczności od ponad 300 lat. I to właśnie w sierpniu obchodzona jest rocznica przybycia 1 sierpnia 1719 roku osadników z Bambergu.

W ramach festiwalu po raz 27. odbędzie się tym razem Święto Bambrów. W programie korowód, a nawet turniej jedzenia pyry z gzikiem na czas. Wielowymiarowość programu festiwalowego ma ukazać trwałość poznańskich tradycji oraz wskazać, jak współczesne wyzwania stają się inspiracją do zmian, które w ich obszarze zachodzą. Poznań w końcu ma ponad 1050 lat historii, a zamieszkiwany był przez: Polaków, Niemców, Żydów, Czechów, Włochów, Szwedów, Francuzów, Rosjan, Bułgarów, Ukraińców, a nawet Greków.

To pierwsza edycja wydarzenia, które ma przybliżyć niematerialne dziedzictwo Poznania. Festiwal potrwa trzy dni, od piątku 5 sierpnia do niedzieli 7 sierpnia. Program ma pokazać bogactwo lokalnych tradycji i zwyczajów. Centrum wydarzeń będzie pl. Kolegiacki. Utrudnione natomiast będzie coroczne przyozdobienie Studzienki Bamberki ze względu na prace remontowe na Starym Rynku.


Program:

Pierwszego dnia odbędzie się koncert otwierający. Wystąpi Orkiestra Ukulele w Estradzie Poznańskiej. Orkiestrę Ukulele, a właściwie Pierwszą Poznańską Niesymfoniczną Orkiestrę Ukulele tworzą muzycy – pasjonaci, których uwiodło charakterystyczne brzmienie i filigranowy rozmiar hawajskiej gitary, powszechnie znanej jako ukulele, lub po prostu uku. Na ich koncertach zawsze należy spodziewać się niespodziewanego.

Następny dzień rozpocznie pokaz koziołków na ratuszowej wieży. Popołudnie natomiast będzie czasem warsztatów, pokazów rzemieślniczych i kulinarnych, spektakli, animacji dla dzieci i wydarzeń towarzyszących, organizowanych w różnych częściach miasta. Na zakończenie wystąpi zespół Morga. Utwory Morgi to przede wszystkim autorskie kompozycje opowiadające o śmierci, pobrzmiewające echem polskiej muzyki i tradycji ludowej połączonej z elementami muzyki rockowej. W efekcie powstaje mieszanka prostego i surowego grania, w  której śmierć przeplata się z życiem.

Natomiast Poznańskie Centrum Dziedzictwa - Brama Poznania zaplanowało m.in. spacer rodzinny Poznańskim Szlakiem Legend dla dzieci, warsztaty Poszukiwacze skarbów w Bramie Poznania, grę miejską na Poznańskim Szlaku Legend dla dzieci czy zwiedzanie wystawy o rzemieślnikach poznańskich Rękodzielni. Interesujące propozycje przygotował także Rezerwat Archeologiczny Genius loci: spotkanie z archeologiem połączone ze zwiedzaniem ekspozycji czasowej Skarb srebrny z Łącznego Młyna, oprowadzanie po kościele Najświętszej Marii Panny in Summo oraz szklanej ekspozycji prezentującej zarys poznańskiego palatium, a także prelekcję Łukasza Gruszczyńskiego z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Przekrój (P)poznania, czyli o nowoczesnym podejściu do tradycji. Nie zabraknie też wydarzeń organizowanych przez Muzeum Narodowe, Teatr Animacji, Muzeum Rogalowe i Muzeum Pyry.

Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci: teatru opowieści pod drzewami czy malowania kamieniczek poznańskich i Bamberek.

Punktem kulminacyjnym będzie przejście barwnego korowodu osadników, Bamberek i Bambrów z Muzeum Bambrów Poznańskich (ul. Mostowa) na plac Kolegiacki (godz. 14) w muzycznej asyście Orkiestry MPK Miasta Poznania. Na czele korowodu pojedzie wóz drabiniasty. Później odbędzie się konkurs gwary poznańskiej i żywa wystawa strojów wielkopolski.

A już dziś  Muzeum Bambrów Poznańskich będzie miała miejsce promocja albumu „Poznańscy Bambrzy. Historia niezwykła”, którego wydanie uczci jubileusz. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00.

Ponadto ważną częścią programu będą debaty. Zaproszeni goście porozmawiają o tradycjach muzycznych Poznania, pracy organicznej i wyjątkowo aktualnej wielokulturowości.

W celu nawigacji po wszystkich wydarzeniach przygotowano specjalną festiwalową mapę.

Atrakcje będą się odbywać na pl. Kolegiackim i Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta oraz w rozmaitych przestrzeniach miasta - od Ostrowa Tumskiego i Śródki, przez Stare Miasto, aż po Jezioro Rusałka. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Poznań
-1.5°C
wschód słońca: 07:48
zachód słońca: 16:17
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 17:00
miejsce
Scena Wspólna, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 18:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany