kategoria: Zakupy
23 listopad 2023

W tegoroczny Black Friday i Cyber Monday Polacy chcą wydać ok. 1 tys. zł

zdjęcie: W tegoroczny Black Friday i Cyber Monday Polacy chcą wydać ok. 1 tys. zł / fot. PAP
fot. PAP
Ze zbliżających się promocji związanych z Black Friday i Cyber Monday planuje skorzystać blisko 2/3 Polaków; średnio chcą oni wydać w te dni ok. 1 tys. zł - poinformował BIG InfoMonitor.
REKLAMA

Prowadzący rejestr dłużników BIG InfoMonitor przypomina, że w tym roku 24 listopada, przypada Black Friday, a zaraz po nim Cyber Monday. Zauważono, że ze względu na oferowane w tych dniach rabaty, to dla wielu osób jedne z najbardziej oczekiwanych okresów handlowych roku.

Jak wskazano, po raz pierwszy - dzięki unijnemu prawu (dyrektywie Omnibus), nieetyczne praktyki prezentowania cen przez sprzedawców mają być łatwiejsze do wychwycenia. Chodzi o regulacje obowiązujące od stycznia 2023 r., które nakazują sklepom pokazywać obok aktualnej ceny, również tę najniższą z ostatnich 30 dni.

"Jak wynika z najnowszego raportu Strategy&Polska, z tegorocznego Black Friday i Cyber Monday planuje skorzystać blisko 2/3 Polaków" - przekazał BIG InfoMonitor. Dodano, że spodziewane w tych dniach wydatki mają wynieść około 1 tys. zł.

Dodano, że z niedawno opublikowanego badania "Polacy, a ekonomia współdzielenia" zrealizowanego dla BIG InfoMonitor we współpracy z Gleevery wynika, że ponad 1/4 respondentów lubi mieć najnowszy produkt, nawet gdy dotychczas posiadany nadal jest dobry.

Mimo to - jak zauważa BIG InfoMonitor - coraz częściej konsumenci zdają sobie sprawę z tego, że nadmierny konsumpcjonizm ma negatywny wpływ nie tylko na finanse, ale i również na środowisko.

Odnosząc się do tego prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak wskazał, że niezależnie od wieku respondentów nieustannie przybywa osób, które w ramach ekologicznego podejścia do życia, świadomie ograniczają konsumpcję. "Obecnie jest to 24 proc. respondentów, o 2 pp. więcej niż trzy lata wcześniej" – poinformował.

Według danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor 2,7 mln Polaków ma zaległości finansowe, czyli nieuregulowane w terminie rachunki zgłoszone do rejestru lub opóźnione o min. 30 dni raty kredytów w bazie BIK.

BIG InfoMonitor to Biuro Informacji Gospodarczej, gromadzące i udostępniające informacje o wiarygodności płatniczej uczestników rynku. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mick/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
17.8°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 21:16
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-06-14 18:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 18:30
miejsce
Luboński Ośrodek Sportu i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 21:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 22:00
miejsce
Silent na Wolności, Poznań, plac...
wstęp biletowany