kategoria: Zdrowie
6 lipiec 2024

Bezpłatne badania przesiewowe pod kątem wirusa HCV

zdjęcie: Bezpłatne badania przesiewowe pod kątem wirusa HCV / v47185476
v47185476
Od 5 do 7 tys. osób może zostać przebadanych na obecność wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV) w szpitalu miejskim im. J. Strusia w Poznaniu. Placówka bierze udział w pilotażowym programie badań przesiewowych. Chętni mogą z nich skorzystać za darmo i bez skierowania.
REKLAMA

Poznański magistrat poinformował, że badania w miejskim szpitalu przy ul. Szwajcarskiej rozpoczęły się 1 lipca. Lecznica, jako jedna z dwóch placówek w kraju, bierze udział w pilotażowym projekcie mającym zwiększyć wykrywalność zakażeń HCV. Według założeń, w woj. wielkopolskim i mazowieckim ma zostać wykonanych łącznie 25 tys. badań przesiewowych.

"W szpitalu im. J. Strusia przebadanych ma zostać od 5 do nawet 7 tys. osób. To jedyne w Wielkopolsce i drugie w kraju miejsce, gdzie można wykonać takie badanie - za darmo, bez skierowania i bez wcześniejszego umawiania się" - zaznaczono w komunikacie.

Badania w szpitalu są wykonywane codziennie, także w niedziele i święta, w godz. od 8.30 do 21. Pacjent nie musi być na czczo. Badanie polega na pobraniu kropli krwi z palca. Wynik można otrzymać po 20 minutach. Przed badaniem pacjenci otrzymują anonimową ankietę dotyczącą m.in. wcześniej przebytych chorób czy sytuacji, w których mogło dojść do zakażenia HCV.

Jak zaznaczono w informacji prasowej, po zakażeniu danej osoby wirus HCV może rozwijać się w organizmie przez wiele lat nie dając żadnych objawów. Jednocześnie w tym czasie może powoli niszczyć wątrobę, prowadząc do jej marskości czy niewydolności.

Wśród objawów zakażenia HCV wymieniono m.in. uczucie zmęczenia, dyskomfort ze strony układu pokarmowego, nudności, odbijania czy senność.

Wirusem można się zarazić przez bezpośredni kontakt z krwią lub wydzielinami ciała osoby chorej. Może do tego dojść np. podczas wykonywania tatuażu, piercingu, zabiegu kosmetycznego, ale także - choć rzadziej - przez np. wspólne używanie maszynki do golenia czy szczoteczki do zębów. Wirus może być również przenoszony podczas kontaktów seksualnych.

Leczenie osób zakażonych HCV jest w pełni refundowane przez NFZ i polega na przyjmowaniu leków przez okres 8 do 12 tygodni. Według zapewnień 95-99 proc. pacjentów poddanych terapii może wyleczyć się z zakażenia HCV na całe życie.(PAP)

szk/ bar/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
22.9°C
wschód słońca: 04:56
zachód słońca: 21:01
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-08-04 18:45
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-04 20:45
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-08 20:00
miejsce
BaRock Club, Poznań, ul. Wielka 9
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-10 16:00
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany