Bezpłatne badania- przyjdź i skorzystaj
W konkursie wyłonione zostaną trzy gminy, w których do 31 października 2013 r. odnotowany zostanie największy wzrost liczby osób zgłaszających się na ww. bezpłatne badania w placówkach współpracujących z Narodowym Funduszem Zdrowia, a także w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Zwycięskie gminy otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 100, 50 oraz 25 tys. zł z przeznaczeniem na realizację profilaktyki nowotworowej.
Oferta badań:
1. Profilaktyka raka piersi - bezpłatne badania profilaktyczne oferowane są kobietom w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonywanej mammografii w ramach NFZ i nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi.
2. Profilaktyka raka szyjki macicy - bezpłatne badania cytologiczne oferowane są kobietom w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanej cytologii i dostały zaproszenie na badania.
3. Profilaktyka raka jelita grubego - bezpłatne badania kolonoskopowe oferowane są:
Osobom w wieku 55-64 lata, które otrzymały imienne, jednokrotne zaproszenia na kolonoskopię. Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest zawał serca przebyty w ciągu ostatnich 3 miesięcy, ostra niewydolność krążeniowa lub oddechowa oraz ostra choroba zapalna jelit. W przypadku ciężkich chorób przewlekłych, a także jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Osobom, które nie otrzymały zaproszenia, ale chciałyby poddać się badaniu, jeżeli: - są w wieku 50-65 lat i nie mają objawów takich, jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie, które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana, a także chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny, - są w wieku 40-49 lat i nie mają objawów raka jelita grubego, ale miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.
Uwaga!
Z bezpłatnych badań nie mogą skorzystać osoby, które miały wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.
Więcej informacji nt. programów profilaktycznych, jak również adresy placówek realizujących bezpłatne badania profilaktyczne na terenie Poznania oraz Wielkopolski uzyskać można w niżej wskazanych ośrodkach:
Profilaktyka raka piersi - Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, ul. Garbary 15, 61-866 Poznań, tel. 61 885 09 15, fax 61 885 09 16, www.wco.pl/wok
Profilaktyka raka jelita grubego - Biuro Programu Badań Przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego, Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Roentgena 5, 02-781 Warszawa, tel. 22 546 30 58, fax 22 546 30 57, www.pbp.org.pl
Źródło: UM Poznań