Gotowe są dwa pierwsze moduły centralnego szpitala klinicznego
Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny w Poznaniu to projekt poznańskiego Uniwersytetu Medycznego. Do nowej placówki między ulicami Grunwaldzką i Przybyszewskiego mają zostać przeniesione przynajmniej dwa szpitale uniwersyteckie działające w innych rejonach miasta. Budowa nowej placówki rozpoczęła się w 2021 r.
Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu dr n. med. Krystyna Mackiewicz w rozmowie z dziennikarzami przyznała, że pierwsze działania związane z budową CZSK sięgają 2010 r., a prace przy m.in. zapewnieniu finasowania dla inwestycji i jej realizacji nabrały większego tempa w 2016 r.
"Dzisiaj otwieramy SOR, zintegrowany blok operacyjny i oddział intensywnej terapii. To są te elementy, które dzisiaj możemy pokazać. Ich zasiedlanie zaczniemy 19 kwietnia. I potem kolejno będziemy zasiedlać poszczególne elementy tych budynków" – powiedziała dyrektor.
Według niej przeprowadzka poszczególnych oddziałów do nowych obiektów potrwa do 6 maja. Przyznała, że na razie uczelniana placówka nie ma podpisanej umowy z NFZ na prowadzenie SOR-u dlatego początkowo w oddanej części będzie działać izba przyjęć.
Dyrektor Mackiewicz zaznaczyła, że trwa budowa kolejnych trzech szpitalnych modułów. Ma się zakończyć do końca 2026 r. Łączna wartość tej inwestycji wynosi 860 mln zł.
Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. Andrzej Tykarski zaznaczył, że budowa CZSK to największa inwestycja w historii uczelni.
"Będzie pamiętana nie tylko przez to pokolenie, ale też przez kolejne pokolenia lekarzy, naukowców, studentów, ale przede wszystkim pacjentów z Poznania i Wielkopolski. Budujemy jeden z najnowocześniejszych szpitali w Europie" – podkreślił.
Zapytany o ewentualne problemy ze sfinansowaniem inwestycji rektor zapewnił, że ich nie ma. Powiedział, że budowa pierwszych pięciu modułów CZSK sprawi, że kliniki ze szpitala Przemienienia Pańskiego "na pewno zostaną przeniesione w 2026 r.".
Rektor dodał, że po zakończeniu budowy pięciu modułów szpitalnych przy ul. Grunwaldzkiej możliwe będzie postawienie w tym miejscu kolejnych, "lustrzanych odbić" modułów drugiego, trzeciego i czwartego.
"Tak to jest zaprojektowane, a więc kolejne kliniki ze starych budynków szpitala przy ul. Przybyszewskiego będą miały kiedyś szansę przeprowadzić się do nowych pomieszczeń, a tam (przy ul. Przybyszewskiego) będzie np. rektorat uniwersytetu" – powiedział.
Według rektora budowa kolejnych modułów szpitalnych będzie tańsza niż pierwszy etap inwestycji, bo będzie dotyczyć budynków niebędących klinikami zabiegowymi.
"Sale operacyjne czy intensywna terapia są szczególnie drogie. Klasyczne oddziały są zdecydowanie mniej kosztowne" – zaznaczył.
Rektor zapewnił, że od pierwszego czerwca placówka będzie miała kontrakt z NFZ na prowadzenie szpitalnego oddziału ratunkowego.(PAP)
Autor: Szymon Kiepel
szk/ joz/