reklama
kategoria: Zdrowie
16 październik 2024

Nowatorska operacja w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei

zdjęcie: Nowatorska operacja w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei / v50689791
v50689791
Szpital im. F. Raszei wprowadza nową, minimalnie inwazyjną metodę leczenia - radiofrekwencyjną ablację guza trzustki (RFA) pod kontrolą endosonografii (EUS). Dzięki tej technice możliwe jest usunięcie guza trzustki metodą endoskopową.
REKLAMA

Jak poinformował poznański magistrat, 71-letni mężczyzna z guzem trzustki, który w środę rano przeszedł operację, został przygotowany do zabiegu pod ścisłą kontrolą endokrynologa. Po odpowiednim uregulowaniu jego hormonów, leczeniem mogli zająć się chirurdzy i gastroenterologowie.

Jak wskazano w komunikacie, ablacja to - najprościej mówiąc - metoda polegająca na bezpośrednim podaniu związków chemicznych lub wysokiej temperatury w obręb guza tak, by go całkowicie lub znacznie zniszczyć. W przypadku ablacji radiofrekwecyjnej kluczową rolę odgrywają fale radiowe o wysokiej częstotliwości.

„Podczas zabiegu lekarze wprowadzają gastroskop przez usta pacjenta, a następnie, pod kontrolą precyzyjnej endosonografii - czyli USG z wnętrza przewodu pokarmowego - nakłuwają guz specjalną elektrodą. Elektroda emituje fale radiowe, które wytwarzając ciepło, prowadzą do zniszczenia komórek. W ten sposób przeprowadzana jest termoablacja, która pozwala na skuteczne zniszczenie zmiany nowotworowej przy minimalnej ingerencji chirurgicznej” – wskazano w komunikacie.

To pierwsza taka operacja w szpitalu im. F. Raszei. Do tej pory pacjenci z podobnymi guzami byli tam leczeni laparotomicznie - czyli metodą wymagającą rozcięcie powłok brzucha lub endoskopowo; metodą mniej inwazyjną, zakładającą minimalne cięcie. Nowa technika w ogóle nie wymaga rozcinania skóry, co przekłada się na mniejsze ryzyko powikłań. Dzięki temu pacjent może szybciej wrócić do zdrowia.

Kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Minimalnie Inwazyjnej w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei w Poznaniu dr n. med. Aleksander Sowier zaznaczył, że "w chirurgii tak jest, że często dostęp operacyjny jest bardziej inwazyjny dla pacjenta niż sama operacja".

„Dlatego dążymy do tego, zwłaszcza u pacjentów nowotworowych, których obciążenie po zabiegu jest ważne dla dalszego leczenia, by stosować nowe metody. Jedną z nich jest właśnie metoda endoluminarna, wykorzystująca naturalne otwory ciała. Najprościej mówiąc: poprzez jamę ustną zlikwidowaliśmy guz trzustki, neuroendokrynny, potencjalnie złośliwy, po raz pierwszy w Wielkopolsce i jako jedni z pierwszych w Polsce. To ogromna korzyść dla naszych pacjentów, a dla nas – satysfakcja” - zaznaczył.

Dodanie tej techniki do procedur terapeutycznych dostępnych w szpitalu im. F. Raszei pozwala na kompleksowe leczenie pacjentów z guzami neuroendokrynnymi - czyli nowotworami o podłożu hormonalnym.

„Moja klinika współpracuje z tym szpitalem już od wielu lat w zakresie leczenia guzów neuroendokrynnych. Guz neuroendokrynny to nieco odmienny typ nowotworu, przy którym wielokrotnie trzeba powtarzać leczenie, co jest dla pacjenta bardzo uciążliwe. Nowa metoda pozwala na ograniczenie powikłań i nie obciąża leczonych osób” – zaznaczył prof. Marek Ruchała, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista endokrynolog, kierownik Kliniki Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

W szpitalu im. F. Raszei każdego roku leczonych jest ok. 300 pacjentów z nowotworami trzustki. (PAP)

ajw/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
7.5°C
wschód słońca: 07:31
zachód słońca: 17:42
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-10-23 20:00
miejsce
Dom Tramwajarza, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-24 19:00
miejsce
Scena Pod Minogą, Poznań,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-25 17:30
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-25 19:00
miejsce
Hala Widowiskowo-Sportowa - Sala...
wstęp biletowany