reklama
kategoria: Zdrowie
28 listopad 2024

Nowoczesna terapia migreny dostępna także w szpitalu w Sieradzu

zdjęcie: Nowoczesna terapia migreny dostępna także w szpitalu w Sieradzu / v22521794
v22521794
Nowoczesne metody leczenia przewlekłej migreny - z zastosowaniem toksyny botulinowej lub leków biologicznych - są teraz dostępne w szpitalu w Sieradzu. W ramach programu lekowego terapia jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Mogą z niej korzystać pacjenci, którzy ukończyli 18. rok życia.
REKLAMA

Na kliniczny obraz migreny przewlekłej składa się nieustępujący, dotkliwy ból głowy, który może łączyć się m.in. z nudnościami i wymiotami. Osoby dotknięte chorobą nie są w stanie funkcjonować w pełni swoich możliwości - często biorą zwolnienia z pracy, popadają w depresję z powodu bólu, nadużywają leków z powodu braku remisji dolegliwości bólowych.

"Celem leczenia migreny przewlekłej jest zmniejszenie liczby dni z bólem głowy, redukcja ilości przyjmowanych leków przeciwbólowych oraz poprawa jakości życia pacjenta. Na terapię warto zgłosić się, jeśli migrena utrudnia codzienne funkcjonowanie" – wyjaśniła Agata Wasilewska z Oddziału Neurologii Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu w komunikacie przesłanym PAP.

"Terapia pomoże zniwelować ból. Są dwie linie leczenia - toksyną botulinową oraz przeciwciałami monoklonalnymi, będącymi lekami biologicznymi. Nowy program to szansa, aby zapanować nad chorobą i poprawić komfort życia" - dodała neurolożka.

Jak zaznaczyła, w pierwszej linii leczenia wykorzystuje się toksynę botulinową, która podawana jest w formie wielopunktowych zastrzyków w ściśle określone miejsca na głowie i szyi. Odpowiednie dawki toksyny botulinowej wprowadzone do mięśni mimicznych, których skurcz prowokuje napady migreny, mają za zadanie zmniejszenie intensywności oraz częstotliwości występowania bólu. W ramach programu przewidziane jest 5 podań w odstępach od 12 do 16 tygodni.

W przypadku nietolerancji bądź braku odpowiedzi na leczenie lekarz prowadzący może zdecydować o kwalifikacji pacjenta do leczenia biologicznego przeciwciałami monoklonalnymi. Są to leki ukierunkowane na receptor peptydu związanego z genem kalcytoniny, który występuje w miejscach istotnych dla patofizjologii migreny. Leki te podaje się raz na 4 tygodnie przez 12 miesięcy.

Na terapię w sieradzkim szpitalu mogą zgłosić się pacjenci, którzy chorują na migrenę przewlekłą oraz ukończyli 18. rok życia. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu: 43 827 82 42.(PAP)

agm/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
2.4°C
wschód słońca: 07:51
zachód słońca: 16:12
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-16 18:00
miejsce
Scena Wspólna, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-16 20:00
miejsce
Scena Wspólna, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-17 17:15
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-17 18:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany