kategoria: Zdrowie
12 czerwiec 2024

Pierwsza w Polsce implantacja najnowszego modelu stymulatora bezelektrodowego

zdjęcie: Pierwsza w Polsce implantacja najnowszego modelu stymulatora bezelektrodowego / pixabay/2338154
W Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu kardiolodzy przeprowadzili pierwszą w Polsce implantację najnowszego modelu stymulatora bezelektrodowego Micra AV 2.0. 71-letnia pacjentka czuje się dobrze.
REKLAMA

Zabieg, który odbył się w poniedziałek, przeprowadzili lek. med. Michał Guliński z Oddziału Kardiologii Szpitala Miejskiego im. Strusia wraz z prof. Przemysławem Mitkowskim z Kliniki Kardiologii Szpitala Klinicznego UM. Po raz pierwszy w Polsce wszczepiono Micrę AV 2.0, czyli najnowszy model stymulatora bezelektrodowego o przedłużonej żywotności – do 15 lat i najnowszymi algorytmami synchronizującymi skurcz komór z przedsionkami. Zabieg przebiegł pomyślnie, a chora w godzinach wieczornych wróciła do pełnej aktywności.

W środę na konferencji prasowej w Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu specjaliści poinformowali o szczegółach zabiegu.

Lek. med. Michał Guliński tłumaczył, że stymulatory bezelektrodowe wszczepiane są wtedy, kiedy stymulator klasyczny, zwykły, wiąże się z dużym ryzykiem, lub też w niektórych przypadkach taka implantacji jest zupełnie niemożliwa. Stymulator bezelektrodowy wszczepiany jest bezpośrednio do serca. Jest on wielkości małej kapsułki, której docelowym miejscem jest prawa komora serca.

"Jest dużo bezpieczniejszy pod względem infekcyjnym. Można go także wszczepiać w krótkim czasie po przeleczeniu infekcyjnych chorób serca” – mówił Guliński. Powiedział, że zabieg był w znieczuleniu miejscowym, więc w jego trakcie pacjentka mogła rozmawiać z lekarzami. Trwał nieco ponad pół godziny.

Na konferencji poinformowano, że pacjentką była 71-letnia chora z blokiem przedsionkowo-komorowym III stopnia i wszczepionym kilka lat temu konwencjonalnym, elektrodowym stymulatorem. Ze względu na przebytą chorobę nowotworową przewodu pokarmowego chora cztery lata temu została poddana zabiegowi usunięcia jelita grubego oraz częściowo cienkiego i skazana była na całkowite żywienie drogą dożylną.

„Niestety długoterminowa obecności cewników naczyniowych do żywienia może stanowić źródło zakażenia, szczególnie u chorych z upośledzoną odpornością. U chorej kilka tygodni temu doszło do zagrażającego życiu zakażenia krwi i infekcji struktur serca. Stan ten wymagał usunięcia dotychczasowego stymulatora serca wraz z elektrodami. Niestety chora nie miała własnej czynności serca, była całkowicie uzależniona od elektrostymulacji. Jednym zabiegiem ratującym życie było usuniecie dotychczasowego stymulatora wraz z elektrodami i zastąpienie do nowoczesnym stymulatorem bezprzewodowym zakotwiczonym bezpośrednio w mięśniu prawej komory serca” – podali specjaliści.

Pełnomocnik dyrektora ds. lecznictwa, kierownik Pracowni Serca i Naczyń dr n. med. Janusz Rzeźniczak podkreślił, że szpital cały czas stawia na dynamiczny rozwój placówki.

„Chcemy, żeby chorzy mogli korzystać z najnowocześniejszych urządzeń, mieć przeprowadzane zabiegi w komfortowych warunkach, na bardzo dobrym sprzęcie. W szpitalu powstała m.in. sala hybrydowa (…) mamy najnowocześniejszego robota, nowe aparaty, zestawy do elektrofizjologii. Staramy się, żeby jak najlepiej pomóc naszym chorym, mając standardy nie tylko polskie, ale je wyprzedzając, by leczyć tych chorych w standardzie światowym” – powiedział.

W Szpitalu Miejskim im. Strusia wykorzystuje się także m.in. Pulse Field Ablation (PFA); nowoczesną technikę leczenia migotania przedsionków, która zyskuje na popularności dzięki swojej precyzji i bezpieczeństwu. PFA wykorzystuje impulsy elektryczne do precyzyjnego niszczenia komórek serca odpowiedzialnych za nieprawidłowy rytm serca. Technika ta różni się od tradycyjnych metod ablacji, które opierają się na ogrzewaniu (ablacja termiczna) lub mrożeniu (krioterapia) tkanek serca. (PAP)

Autor: Anna Jowsa

ajw/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
22.4°C
wschód słońca: 04:56
zachód słońca: 21:01
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-08-04 18:45
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-04 20:45
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-08 20:00
miejsce
BaRock Club, Poznań, ul. Wielka 9
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-10 16:00
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany