10 styczeń 2022

Prokuratura w Poznaniu: ŻW zatrzymała pięć osób podejrzewanych o wydawanie fałszywych certyfikatów covidowych

Ready to ravee -/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Żandarmeria Wojskowa zatrzymała pięć osób - trzech cywilów i dwóch wojskowych - podejrzewanych o udział w procederze wystawiania fałszywych certyfikatów covidowych - potwierdziła Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. Według prokuratorów, sprawa jest rozwojowa.
REKLAMA

W poniedziałek media poinformowały, że Żandarmeria Wojskowa zatrzymała pięć osób podejrzewanych o udział w procederze wystawiania fałszywych certyfikatów covidowych. Wśród nich jest dwóch żołnierzy z Wrocławia i Brzegu. Taką informację podało m.in. RMF24.pl.

W rozmowie z PAP te doniesienia potwierdził płk Bartosz Okoniewski, zastępca Prokuratora Okręgowego do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Płk Okoniewski poinformował, że Żandarmeria działała na zlecenie prokuratury w Poznaniu. Zatrzymania - łącznie pięć osób: trzech cywilów i dwóch żołnierzy - miały miejsce na terenie województw: łódzkiego, małopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego.

Jeden z zatrzymanych żołnierzy jest z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, a drugi z 1. Pułku Saperów w Brzegu.

"Postępowanie jest prowadzone w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za wystawianie fikcyjnych zaświadczeń o odbyciu szczepienia przeciw COVID-19" - powiedział PAP płk Okoniewski. Wyjaśnił, że są to przestępstwa z art. 228 par. 3 Kodeksu Karnego "i inne". Obecnie osoby te są przewożone do prokuratury w Poznaniu, gdzie zostaną im postawione zarzuty.

Na obecnym etapie prokuratura nie udziela informacji dotyczących tego postępowania. Prokurator Okoniewski zapewnia jednak, że sprawa jest rozwojowa. Mówiąc o rozmiarach procederu wystawiania fikcyjnych zaświadczeń dodaje: "na pewno nie było to kilka osób".(PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2022-03-21 17:30
miejsce
Teatr Muzyczny w Poznaniu, Poznań,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-21 20:00
miejsce
Teatr Muzyczny w Poznaniu, Poznań,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-25 19:00
miejsce
Klub u Bazyla, Poznań, Norwida 18A
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-26 16:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany