reklama
kategoria: Zdrowie
26 wrzesień 2024

Szef kliniki otolaryngologii dziecięcej pomaga pacjentom na Ukrainie

zdjęcie: Szef kliniki otolaryngologii dziecięcej pomaga pacjentom na Ukrainie / v16661348
v16661348
Sześć zabiegów otolaryngologicznych przeprowadził w tym miesiącu we Lwowie szef Kliniki Otolaryngologii Dziecięcej w Szpitalu Klinicznym im. Jonschera Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Jarosław Szydłowski. Była to jego czwarta misja medyczna w ogarniętej wojną Ukrainie.
REKLAMA

W związku z rosyjskim atakiem rakietowym Lwowa prof. Szydłowski był we wrześniu jedynym operatorem, który przyjechał do lwowskiego szpitala z zagranicy. Wśród zabiegów, które przeprowadził, była resekcja pierścienno-tchawicza, rekonstrukcja głośni, operacja wady pierwszej kieszonki skrzelowej, operacja tympanoplastyczna u dziecka z całkowitym ubytkiem błony bębenkowej czy rekonstrukcja układu kosteczek słuchowych – poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka poznańskiego szpitala Marta Żbikowska-Cieśla

"Niektóre zabiegi będące w Europie standardem przeprowadzamy w Ukrainie po raz pierwszy. Oprócz oczywistej pomocy dla pacjentów moim celem jest także przygotowanie lekarzy we Lwowie do samodzielnych operacji. Podczas ostatniego wyjazdu brałem udział w realizacji wszczepienia implantu ślimakowego, pokazywałem, jak to robić i wspierałem kolegę z Ukrainy podczas zabiegu. Mimo toczącej się wojny udało nam się stworzyć w Ukrainie kolejny ośrodek wszczepiający implanty słuchowe" – powiedział prof. Szydłowski.

Szpital we Lwowie to dawne uzdrowisko dla pacjentów z gruźlicą. Warunki znacznie odbiegają od europejskich standardów. W ostatnim czasie do lecznicy trafia coraz więcej sprzętu i aparatury z Zachodu, co oznacza kolejne wyzwania.

"Trzeba wspierać lekarzy, by w najbardziej efektywny sposób wykorzystali nowoczesny sprzęt dla dobra swoich pacjentów. Planuję nadal przynajmniej raz w roku brać udział w misji medycznej w Ukrainie, a jeśli będą sprzyjające warunki, to częściej" – powiedział.

Wcześniej prof. Szydłowski brał udział w programach, których celem była edukacja i wspieranie ukraińskich lekarzy w przeprowadzaniu rekonstrukcji dróg oddechowych, operacji wad wrodzonych głowy i szyi, uszu i zatok. Odpowiedział też na prośbę kolegów z lwowskiego szpitala i podjął się skomplikowanej operacji chłopca, który w wyniku wypadku samochodowego stracił głos i nie mógł samodzielnie oddychać.

Po wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie prof. Szydłowski nadal angażował się w rozwój ośrodków laryngologicznych na Ukrainie i w szkolenie lekarzy.

"W pierwszych dniach otoczyliśmy opieką dzieci leczone w szpitalach bombardowanego wówczas intensywnie Kijowa. Przyjęliśmy do szpitala przy ul. Szpitalnej w Poznaniu dzieci z guzami nowotworowymi regionu głowy i szyi. Zoperowaliśmy pięcioro pacjentów z włókniakami młodzieńczymi, wszczepialiśmy implanty ślimakowe, rekonstruowaliśmy drogi oddechowe, leczyliśmy dzieci z brodawczakowatością krtani i tchawicy, pomagaliśmy też dzieciom, które były bezpośrednimi ofiarami działań wojennych" – powiedział prof. Szydłowski.

W lipcu 2022 r. lekarz zdecydował o przeprowadzeniu misji medycznej bezpośrednio na Ukrainie.

"Mimo deklarowanego wstępnie udziału wielu kolegów ostatecznie pierwszą z nich odbyłem samotnie. W kolejnych towarzyszyli inni polscy lekarze lub organizowali takie wyjazdy niezależnie. Za pierwszym razem, kiedy pojechaliśmy tam w lipcu, niespełna pięć miesięcy po wybuchu wojny, miałem wyjątkowo silne poczucie osobistego zagrożenia. Zwłaszcza kiedy podczas nocnego alarmu bombowego siedziałem w schronie, wsłuchując się w dźwięk syren alarmowych i dzwonów cerkiewnych bijących na larum. Teraz sytuacja wygląda inaczej, choć wojna cały czas trwa. Nad lękiem można zapanować, do strachu można się przyzwyczaić. Do wojny również, niestety" – powiedział prof. Szydłowski.

Marta Żbikowska-Cieśla poinformowała, że wszystkim misjom medycznym organizowanym przez prof. Szydłowskiego towarzyszyło zainteresowanie środowisk medycznych w kraju jak i wśród członków ESPO (European Society of Pediatric Otorhinolaryngology). (PAP)

rpo/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
4.2°C
wschód słońca: 07:32
zachód słońca: 15:47
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Klub Miasto, Poznań, ul. Szewska 20
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 20:00
miejsce
Sala Ziemi Poznań Congress Center,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 20:00
miejsce
Klub Próżność, Poznań, Al....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-28 17:30
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany