reklama
kategoria: Zdrowie
3 listopad 2019

Sztuczki dla diabetyków

fot. nadesłane
Diabetycy - osoby chorujące na cukrzycę - powinny stosować odpowiednią dietę. Taki sposób żywienia nakłada na nich ograniczenia, z którymi trudno się im pogodzić. Oto kilka trików jak zastąpić lubiane produkty i posiłki na ich zdrowsze odpowiedniki.
REKLAMA
Pierogi, kopytka oraz naleśniki –  lubiane i najbardziej nieodżałowane dania diabetyków, od czasu do czasu można sobie pozwolić na ich spożycie, pod warunkiem przestrzegania kilku zasad – przygotuj je z „ciemnej mąki”, np. orkiszowej, pszennej z pełnego przemiału, gryczanej itd. (można również pomieszać ze sobą różne rodzaje mąk). Później wypełnij je farszem warzywnym (lub ewentualnie z niewielkim udziałem mięsa czy ryby), np. z warzyw strączkowych, nie smaż na tłuszczu, ani nie obsmażaj (pierogi z wody, naleśniki smażone bez tłuszczu) oraz obowiązkowo podawaj ze świeżymi warzywami.

Słodycze i cukier – ich jedzenie jest przeciwskazane wie chyba każdy diabetyk w sporadycznych przypadkach można przyrządzić łakocie odpowiednie dla diabetyka – tak jak w przypadku pierogów i naleśników używaj „ciemnej mąki”, olejów zamiast innych tłuszczów, jaja możesz zastąpić zmielonym siemieniem lnianym (więcej zdrowych tłuszczów), posłodź np. stawią, ksylitolem i dodaj orzechy, pestki, świeże owoce. I tak mamsz gotowe słodycze odpowiednie dla diabetyka.
Soki owocowe – niewskazane jako skoncentrowane źródło cukrów prostych, soki możesz z powodzeniem zastąpić koktajlami warzywno-owocowymi, szczególnie polecam zielone koktajle z dodatkiem zielonych liści: sałat, jarmużu, szpinaku itd., będą one bardziej odżywcze od soków, a ze względu, na to że do ich przyrządzenia używa się całego owocu, będą cennym źródłem błonnika.

Gotowana marchewka – słynąca z wysokiego indeksu glikemicznego,  najczęściej wymieniana przez chorych na cukrzycę, jako warzywo niezalecane w cukrzycy, a nie jest to do końca prawda. Jeżeli marchewkę ugotujesz na półtwardo i dodasz do niej również gotowane na półtwardo, np. brokuły, kalafior i połączysz je, np. z kaszą i/lub rybą z dodatkiem oleju wówczas takie danie nie będzie szybko podnosiło poziomu cukru we krwi.

Banany – najczęściej wymieniamy  owoc  przez chorych na cukrzycę jako niewskazany w ich diecie, jest z nim podobnie jak z marchewką – pojedynczo spożyty banan będzie szybko podnosił poziom cukru, jeżeli jednak spożyjesz małego banana „w towarzystwie” płatków owsianych, komosy ryżowej czy kaszy z dodatkiem orzechów lub pestek, wówczas taki posiłek będzie odpowiedni dla diabetyka.

Ziemniaki – gotowane ziemniaki są niewskazane dla diabetyków, ze względu na wysoki indeks glikemiczny, jeżeli jednak dodasz do nich „odpowiednie towarzystwo” (np. surówka i ewentualnie jaja, kawałek mięsa, ryby) wówczas możesz je w takiej postaci spożywać raz w tygodniu. Dobra wiadomość jest taka, że ziemniaki ostudzone mają znacznie niższy indeks glikemiczny niż ziemniaki gotowane, zatem sałatka z ostudzonymi ziemniakami i świeżymi warzywami, dodatkiem oleju lub orzechów, pestek będzie daniem odpowiednim dla diabetyków.

Mocna kawa i herbata, alkohol – używki, najkorzystniej będzie z nich zrezygnować, ponieważ niekorzystnie wpływają na stan zdrowia osoby chorej na cukrzycę i mają działanie odwadniające. Kawę i herbatę można zastąpić wodą, ziołami, rooibosem, kawą żołędziówką, które prócz cennych właściwości prozdrowotnych nawodnią także organizm. Alkohol niekorzystnie wpływa na zachowanie prawidłowego poziomu cukru, jeżeli jednak już się zdarzy go wypić, to należy to zrobić do posiłku i wystrzegać się słodkich trunków.

Aneta Strelau - od 15 lat dietetyczka kliniczna. Członkini Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Dietetyków DIETS/ EFAD, Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i Na Diecie Bezglutenowej, Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, wiceprezeska Fundacji promującej sport wśród dzieci i młodzieży „Warszawska Asocjacja Rugby. Zajmuje się również poradnictwem dla dzieci objętymi opieką specjalistycznych poradni zaburzeń neurorozwojowych na terenie Warszawy: www.strelau.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Poznań
-2.9°C
wschód słońca: 07:47
zachód słońca: 16:19
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-20 17:30
miejsce
Teatr Wielki, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-20 19:00
miejsce
Teatr Wielki, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-20 19:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-20 19:00
miejsce
Tama, Poznań, Niezłomnych 2
wstęp biletowany