Telefon zaufania ze wsparciem psychologa dla seniorów z powiatu poznańskiego
Pomoc kierowana jest do osób, które np. utraciły bliskich, przeżywają silny stres, mają problemy ze snem, towarzyszy im poczucie bezsilności i braku nadziei, odczuwają napady paniki, doświadczają zaburzeń nastroju, czy też nie mają chęci wykonywania codziennych zajęć. Ze wsparcia mogą skorzystać mieszkańcy powiatu poznańskiego w wieku przynajmniej 60 lat.
"Ostatnie lata są szczególnie trudne dla osób starszych - również przez izolację i niepewność spowodowaną pandemią koronawirusa. Dlatego zdecydowaliśmy o uruchomieniu telefonu zaufania. Wierzę, że będzie to miejsce, gdzie nasi seniorzy uzyskają fachową pomoc, ale także będą mogli po prostu porozmawiać" – powiedział starosta poznański Jan Grabkowski.
Aby skorzystać z porady, wystarczy zadzwonić pod nr telefonu 571 411 811, zgłosić potrzebę rozmowy i czekać na telefon zwrotny. Projekt zakłada także możliwość kontaktu osobistego z terapeutą.
Program "Zdrowy Senior" realizowany jest po raz piąty. Obok telefonu zaufania, wzorem poprzednich lat planowana jest również organizacja warsztatów edukacyjno-profilaktycznych dla seniorów i ich opiekunów. Na zajęciach w 11 gminach powiatu poruszone zostaną zagadnienia dotyczące m.in. zaburzeń poznawczych, depresji, a także udarów i schorzeń neurologicznych po przebytej chorobie Covid-19. W poprzednich odsłonach programu ze wsparcia skorzystało ponad pół tys. osób.
Program "Zdrowy Senior" w całości finansowany jest z budżetu powiatu poznańskiego. Realizuje go Fundacja Petra, która w 2023 roku otrzymała dotację w wysokości 50 tys. zł.(PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ jann/
