4 sierpień 2022

Wielkopolskie Centrum Onkologii otrzyma 8,5 mln zł na zakup sprzętu

zdjęcie: Wielkopolskie Centrum Onkologii otrzyma 8,5 mln zł na zakup sprzętu / pixabay/7091203
Wielkopolskie Centrum Onkologii to ośrodek rozpoznawalny na świecie, który zapewnia dostęp do najwyższej klasy leczenia w zakresie onkologicznym - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że placówka otrzyma 8,5 mln zł na zakup nowoczesnego sprzętu.
REKLAMA

Szef MZ zaznaczył na konferencji prasowej w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, że jest to ośrodek "rozpoznawalny na świecie".

"Jest to ośrodek, który zapewnia Poznaniakom dostęp do najwyższej klasy leczenia w zakresie onkologicznym" - ocenił. Podkreślił, że MZ dba o to, żeby ośrodki spełniające najwyższe standardy i zapewniające najwyższą jakość leczenia pacjentów, były wspomagane.

Poinformował, że rozstrzygnięty został konkurs, w ramach którego Wielkopolskie Centrum Onkologii otrzyma ok. 8,5 mln zł na zakup nowoczesnego sprzętu. "Mówię tutaj o zakupie akceleratora, który będzie tym razem umieszczony w Pile, bo to jest filia ośrodka wielkopolskiego. Ale w kolejnych konkursach rozmawialiśmy też o tym, że jest zapotrzebowanie na wymianę kolejnego sprzętu" - zaznaczył.

Jak zastrzegł szef MZ, wspieranie takich ośrodków ten to zadanie, które wynika z krajowej strategii onkologicznej, realizowanej od roku 2020.

"To jest strategia, która nie tylko wyznacza cele, mówi co można zrobić, ale która została zabudżetowana na 5 mld zł. Te 5 mld oznacza, że w tym roku czy w następnym będziemy wydawali kwoty rzędu 500 mln zł rocznie na samą realizację zadań wynikających z tej strategii" - zaznaczył. Wyjaśnił, że zadania te to m.in. kształcenie personelu, wypracowywanie nowych standardów, promowanie profilaktyki czy nakłady na infrastrukturę.

Zdaniem Niedzielskiego, przez ostatnie kilka lat onkologia "zmieniła swoje oblicze w Polsce". "Poziom wydatków na onkologię w roku 2015, kiedy rząd Zjednoczonej Prawicy obejmował władzę, wynosił raptem 7 mld zł. W tej chwili ten poziom, w roku 2022, to jest 12 mld zł. My praktycznie podwoiliśmy te nakłady" - mówił.

Niedzielski przypomniał, że w przygotowaniu jest projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. "Ten projekt jest w tej chwili finalizowany - w tym sensie, że jest dyskusja nad tym projektem na stałym komitecie Rady Ministrów. Perspektywa, jaką sobie wyznaczyliśmy do wejścia w życie tej ustawy to 1 stycznia 2023 r. Więc mamy niecałe 5 miesięcy na przejście całego procesu legislacyjnego" - poinformował.(PAP)

Autor: Iwona Żurek, Szymon Kiepel

iżu/ szk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
17.4°C
wschód słońca: 06:43
zachód słońca: 18:44
Koronawirus
wielkopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2022-09-25 18:30
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-25 19:00
miejsce
CK Nowe Amore, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-25 19:00
miejsce
Centrum Kongresowo Dydaktyczne UM,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-25 20:00
miejsce
CK Nowe Amore, Poznań, ul....
wstęp biletowany