reklama
kategoria: Zwierzęta
11 marzec 2023

Kaganiec dla psa - wybierz prawidłowo

zdjęcie: Kaganiec dla psa - wybierz prawidłowo / pixabay/5240921
Każdy, kto udaje się do sklepu po kaganiec dla swojego pupila, powinien najpierw z całej siły włożyć nos do sitka lub dotknąć metalowego płotu. Sitko powinno być gorące, a płot lodowaty, aby uzyskać realistyczne wrażenia. Taki test mógłby uświadomić wiele osób, jak istotne jest właściwe dobranie namordnika, który wielu zwierzętom przysparza problemów. Jednakże, biorąc pod uwagę kilka aspektów i dokonując świadomego wyboru, kaganiec dla psa nie musi być czymś niemiłym. Będzie po prostu zwykłym elementem wyposażenia psiej garderoby.
REKLAMA
Twój pies prawdopodobnie zrezygnowałby z noszenia kagańca, a można zauważyć, że niektóre modele są dla niego bardziej lub mniej wygodne. Niektóre modele powodują przetarcia sierści na pysku, podczas gdy inne dobrze leżą i nie powodują większego dyskomfortu u psa. Jak wybrać odpowiedni kaganiec dla psa? Istnieje kilka rodzajów do wyboru. Twój pies z pewnością nie zgodziłby się na noszenie weterynaryjnego kagańca, który ściśle przylega i uniemożliwia gryzienie, picie i ziajanie. Podobnie odrzuciłby kagańce materiałowe lub skórzane z zasłoniętą mordą, które również uniemożliwiają te podstawowe czynności. Pies wolałby uniknąć też kagańca metalowego, który mógłby mrozić jego nos zimą lub przegrzewać latem. Z kolei kagańce siatkowane skórzane, plastikowe lub fizjologiczne byłyby bardziej akceptowalne dla psa.

Trzy wymienione wcześniej rodzaje kagańca mają postać koszyczka, co nie utrudnia psu ziajania, picia czy wydawania dźwięków. Ważne jest też, abyś dokładnie dopasował rozmiar namordnika do jego pyska. Nie powinien obcierać ani dusić, a za duży też nie będzie odpowiedni. Twój pies oczekuje od Ciebie perfekcyjnego dopasowania kagańca, który nie przeszkodzi mu w codziennych czynnościach, takich jak zabawa czy "piesze wędrówki". Jeśli nie uda Ci się znaleźć odpowiedniego kagańca w jednym sklepie, Twój pies liczy, że pofatygujesz się do innego, gdzie być może uda się znaleźć lepiej dopasowany namordnik. Ważne jest również, aby dobrać kaganiec odpowiedni do jego kufy (przedniej części głowy psa) oraz charakteru.

Jeśli boisz się agresji ze strony swojego psa i dopiero uczysz się, jak z nim żyć, to warto rozważyć mocno zabudowany kaganiec, wykonany z solidnej skóry, metalu lub materiału fizjologicznego. Jednak uważaj z metalowym, ponieważ gdy pies będzie szarpał się podczas ataku, może uderzyć Cię nim i zrobić siniaka. Ważne jest również, jak kaganiec jest mocowany na pysku. Jeśli Twój pies jest łagodny, a Ty używasz namordnika tylko ze względu na obowiązek jego zakładania, np. w środkach transportu publicznego, wybierz taki, który można szybko przypiąć jedną klamrą. Jeśli jednak Twój psiak wykazuje agresję i chcesz mieć pewność, że nie zdejmie kagańca, zainwestuj w taki, który jest mocowany na kilka pasków, w tym jeden zakładany przez głowę. Istnieje również tzw. kaganiec treningowy - kantarek, ale ma on zupełnie inne zastosowanie niż pozostałe, ponieważ służy do nauczania psa chodzenia na smyczy bez szarpania. Nie należy go traktować jako ochrony przed pogryzieniem.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Poznań
1.5°C
wschód słońca: 07:49
zachód słońca: 16:15
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-18 16:00
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 16:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 17:30
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 19:15
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany