Wydarzenia

Przepych / Ukryte Zalety Systemu / Zdrój /

dodano 2020-01-03 19:13:27
rozpoczęcie:
2020-01-25 19:45
miejsce:
Dragon Social Club, Poznań, Zamkowa 3
bilety:

PRZEPYCH / UKRYTE ZALETY SYSTEMU / ZDRÓJ
25.01.2020 / start (punktualnie) 20:00 / Bilety 20 / 25 zł

Przepych
Zrozumiałą reakcją na nadmiar jest asceza. Tyranii minimalizmu przeciwstawiają się natomiast wyzwoleńcze siły przepychu. Przepych zgłębia granice własnych ograniczeń manualnych ograniczając technikę do minimum, formę zaś dokoniecznego maksimum. Z pomocą możliwie najskromniejszych środków stawia na maksymalizm ekspresji. W toku pracy zespołowej kompozycje poddawane są nieustannej próbie dialogu na rzecz przetrwania w nich pierwiastka ludzkiego. Czasem wygrywa krew i pot, czasem myśl i umiar. Wrocławski duet, a z początkiem 2019 roku trio, choć posługuje się rockowymi instrumentami i brzmieniem, unika produkowania typowych rockowych czy postrockowych struktur; gitary i bębny jako narzędzia kompozycji zawdzięczają tu wiele zarówno synkretycznejavantrockowej scenie rock in opposition, dobijającemu funk no wave"owi, jak i postpunkowi, który zapragnął z ograniczeń stworzyć przestrzeń nieograniczoną. Przepych to wynik reakcji na tę przestrzeń. Instrumentarium rockowe wzbogacone o samplery obsługują Łukasz Plata i Jakub Majchrzak, czyli członkowie formacji Kurws, Ukryte Zalety Systemu (UZS), Norymberga, Pustostany i innych. Obok powyższych, Przepych jest członkiem wielodzietnej rodziny Salki CRK, tj. salki prób funkcjonującej w ramach Centrum Reanimacji Kultury we Wrocławiu. Od 2015 zespół odwiedził paręnaście krajów europejskich. W maju 2016 roku Przepych dał koncert w studiu kultowej rozgłośni Radio Student w Lublanie. W lipcu 2017 roku we wrocławskim Tranzystor Studio zarejestrowany został materiał na debiutancki album, wyprodukowany później w Dalek Studio w sycylijskiej Mesynie przez Claudia La Rosę i zespół. Wydawnictwo nosi tytuł "Regresarabas" i jest efektem współpracy wydawniczej zespołu z labelami Red Wig (Niemcy i Holandia), Degelite oraz La Loutre Par Les Cornes (oba z Francji). Płyta ujrzała światło dzienne w marcu 2019 roku. Niedługo po tym do zespołu dołączyła Ewa Głowacka.

UKRYTE ZALETY SYSTEMU
Muzyka UZS stanowi syntezę estetyki postpunkowej, zimno- i nowofalowej. Kompozycje tria są budowane na brzmieniach jednocześnie ostrych i chłodnych; na surowe struktury rytmu napędzanego przez nerwowy bas i despotyczny elektrowerbel nakładają się cięcia gitary, minimalistyczne oldskulowe klawisze oraz dwa skandujące głosy, przywołujące piosenkową tradycję lat 80. - z odniesieniami zarówno do neue deutsche welle, brytyjskiego potomstwa punkrocka, jak i polskich artystów z labelu Stilon Gorzów - tu zwłaszcza dzięki polskojęzycznym tekstom,w równej mierze krytyczno-refleksyjnym, co humorystycznym, w oszczędnych i niedopowiedzianych obrazach komentującym rzeczywistość społeczną. Zespół powstał w połowie 2013. Debiutancki album (LP + CD) ukazał się w lutym 2015 nakładem Anteny Krzyku. Ukryte Zalety Systemu mają za sto koncertów w kraju i zagranicą, w tym świetnie przyjęty koncert na OFF Festiwalu i sesję video dla KEXP - prestiżowej rozgłośni radiowej z Seattle.

"(…) rasowo zacietrzewiony, gniewny post-punk, zagrany z silnym rytmem i niemal studyjną precyzją."
( Mateusz Kazula, VICE )

"Mistrzowie punk-funku z reaktywowanego Gang of Four, którzy kilka lat temu dali na OFF-ie rozczarowujący koncert, powinni posłuchać UZS - może wtedy postanowiliby się wreszcie rozwiązać."
( Jędrzej Słodkowski, Gazeta Wyborcza )

"(...) jak to dobrze, że polski post-punk zrzuca z siebie płaszcz Siekiery. Że to wszystko nie brzmi już jak Nowa Aleksandria i w wokalach nie ma na przykład tego charakterystycznego wypluwania z siebie pojedynczych słów. Debiut UZS jest kompletnie unikatowy (...)"
( Igor Prusakowski, M/I kwartalnik muzyczny )

"Piorunująca dawka cold wave i wszystkiego co najlepsze w polskim punku lat 90. Bez poczucia obcowania z obiektem muzealnym."
(WAFP - Polska Muzyka Alternatywna)

ZDRÓJ
Zdrój tworzą Sebastiaan Janssen (perkusja, NL) i Jakub Zasada (gitara, PL). Duet jest częścią kolektywu muzycznego CRK Salka i gra razem od 2018 roku. Zasada grał wcześniej Barłogu (dada-punk) oraz Janie Chrzcicielu (grindcore). Janssen, przed przeprowadzką do Polski, grał na perkusji w różnych zespołach w Holandii i Serbii. Duet nie jest wystarczająco cierpliwy, by pisać piosenki, dlatego skupia się na krótkich, szybkich i głośnych improwizacjach. Inspiracje pochodzą zarówno z muzyki post-punkowej, jak i muzyki szlagierowej i cyrkowej.

Bilety do nabycia na: KupBilecik.pl

Przepych / Ukryte Zalety Systemu / Zdrój
artyści:
PRZEPYCH / UKRYTE ZALETY SYSTEMU / ZDRÓJ
PRZEPYCH / UKRYTE ZALETY SYSTEMU / ZDRÓJ Bilety do nabycia na: KupBilecik.pl
REKLAMA
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2020-02-29 17:00
miejsce
Kino Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-03-01 16:00
miejsce
Kino Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-03-01 16:00
miejsce
Swarzędzka Sala Koncertowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-03-01 19:00
miejsce
Kino Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany