kategoria: Kraj
4 grudzień 2023

Złodzieje usiłowali wysadzić bankomat dynamitem górniczym

zdjęcie: Złodzieje usiłowali wysadzić bankomat dynamitem górniczym / fot. PAP
fot. PAP
Próbowali wysadzić górniczym dynamitem bankomat z prawie 800 tys. zł. Dwaj włamywacze spłoszeni przez ochroniarza, uciekli, lecz zostawili ślady. Wpadli w ręce policji. Usłyszeli zarzuty i trafili do aresztu – poinformowała Prokuratura Krajowa. Śledczy sprawdzą też czarny rynek, na którym przestępcy zaopatrują się w materiały wybuchowe używane między innymi w kopalniach.
REKLAMA

We Wrocławiu złodzieje próbowali wysadzić bankomat, w którym było 759 tysięcy 200 zł. Zostali jednak spłoszeni przez pracownika ochrony. Do wysadzenia urządzenia zamierzali użyć 335 gramów materiału wybuchowego oraz instalacji zapalnikowej.

Policjanci, którzy przyjechali na miejsce znaleźli dynamit używany w górnictwie oraz budownictwie. Zabezpieczyli również liczne przedmioty, w tym ze śladami linii papilarnych.

Przedmioty zostały poddane badaniom przez biegłych z zakresu genetyki oraz daktyloskopii. Specjaliści wyodrębnili ślady biologiczne, na podstawie których ustalili materiał DNA.

Podejrzani wpadli w ręce policji. Okazało się, że na przedmiotach pozostawionych na miejscu zdarzenia było ich DNA. Ponadto w mieszkaniu jednego z nich ujawniono kolejne materiały wybuchowe.

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące usiłowania włamania do bankomatu przy użyciu materiałów wybuchowych. Grozi im za to do 10 lat więzienia.

Z uwagi m.in. na obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karę na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec podejrzanych areszt na 3 miesiące.

Prokuratorzy będą jeszcze sprawdzać, czy podejrzani mieli związek również z włamaniami do bankomatów, do jakich dochodziło od sierpnia 2023 r. w woj. wielkopolskim oraz lubuskim. W ich trakcie sprawcy używali materiałów wybuchowych.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie. PAP ustaliła, że śledczy będą też badać wątek materiałów wybuchowych. W Polsce posiadanie ładunków jest nielegalne, dlatego prokuratorzy mają ustalić, jak złodzieje weszli w posiadanie górniczego dynamitu.(PAP)

Autor: Wojciech Kamiński

wnk/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
17.8°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 21:16
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-06-14 18:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 18:30
miejsce
Luboński Ośrodek Sportu i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 21:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 22:00
miejsce
Silent na Wolności, Poznań, plac...
wstęp biletowany