reklama
kategoria: Polityka
30 październik 2024

Bezprawie dot. Prokuratora Krajowego będzie skutkować podważaniem wyroków

zdjęcie: Bezprawie dot. Prokuratora Krajowego będzie skutkować podważaniem wyroków / fot. PAP
fot. PAP
Bezprawie dot. szefa PK Dariusza Korneluka będzie miało skutki prawne w postaci możliwości podważania wyroków wydanych w sprawach, w których uczestniczył lub przedstawiciele przez niego powołani - ocenił we wtorek prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem, konsekwencje tej sytuacji są fatalne dla praworządności.
REKLAMA

W Telewizji Trwam Andrzej Duda był pytany o wnioski po spotkaniu na początku października z prok. Dariuszem Barskim, który - w ocenie prezydenta - jest właściwą osobą, która pełni funkcję Prokuratura Krajowego, a nie prok. Dariusz Korneluk. Do spotkania doszło w związku z uchwałą Izby Karnej SN z 27 września, która w składzie sędziów wyłonionych do SN po 2017 r., czyli przez tzw. neoKRS, stwierdziła, że powołanie w 2022 r. Dariusza Barskiego na Prokuratora Krajowego było prawnie skuteczne.

Szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar odnosząc się do tej uchwały stwierdził, że neosędziowie SN bronią własnych stanowisk i upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości. "Stanowisko trzech neosędziów nie jest uchwałą SN i nie jest wiążące" - podkreślił Bodnar.

"Mamy do czynienia dzisiaj z ewidentnym bezprawiem, które najpierw zostało dokonane przez rząd Donalda Tuska, przy udziale obecnego ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, (które było) de facto całkowicie bezprawnym i brutalnym uniemożliwieniem Dariuszowi Barskiemu wykonywania funkcji Prokuratora Krajowego. Następnie z ominięciem przepisów ustawy według nieokreślonej w zasadzie ustawowo procedury powołanie pana Korneluka na niby funkcję Prokuratora Krajowego" - powiedział Duda. Dodał, że powołanie Korneluka zostało dokonane z pominięciem obowiązujących przepisów, w związku z czym trudno w ogóle powiedzieć o jakimkolwiek tutaj legalnym działaniu.

"To było po prostu zwykłe bezprawie, więc nazywanie tego pana Prokuratorem Krajowym uważam za, delikatnie mówiąc, nie na miejscu" - dodał.

Dopytywany o faktyczne działania obecnie funkcjonującej Prokuratury Krajowej prezydent zaznaczył, że przynosi ona skutki niedobre dla państwa i obywateli. "Bo ona za chwilę będzie miała swoje skutki prawne w postępowaniach karnych, w postaci możliwości podważania wyroków wydanych w sprawach, w których uczestniczył Prokurator Krajowy, jego przedstawiciele przez niego powołani itd., więc to jest rzeczywiście stan w sensie utrzymania praworządności fatalny" - ocenił Duda.

W okresie rządów Zjednoczonej Prawicy - 7 lipca 2023 r. - Sejm uchwalił nowelizację Prawa o prokuraturze, w której wprowadzono przepis, że do odwołania Prokuratora Krajowego potrzebna jest pisemna zgoda prezydenta, co ówczesna opozycja określiła zabetonowaniem PK. Nowelizacja zawęziła też zakres kompetencji Prokuratora Generalnego, a zwiększyła Prokuratora Krajowego. Dotyczyło to np. wydawania poleceń podległym prokuratorom, a także powoływania i odwoływania szefów prokuratur.

Prezydent odniósł się również do kryzysu w wymiarze sprawiedliwości, m.in. związanego z funkcjonowaniem Trybunału Konstytucyjnego. Duda mówił, że kryzys ten zaczął się w 2015 r., gdy obóz polityczny Donalda Tuska, a także lewicy, po przegranych wyborach prezydenckich i parlamentarnych ogłosił, że "w Polsce nie ma demokracji, dlatego że oni nie rządzą". Zaznaczył też, że reforma wymiaru sprawiedliwości podjęta przez Zjednoczoną Prawicę wiązała się z tym, że ocena sądownictwa przez obywateli była fatalna.

Duda odniósł się również do problemu tzw. sędziów dublerów, co - w jego ocenie - było nielegalnym wyborem przez PO sędziów TK. "(Był to) brutalny wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego na zapas" - mówił prezydent, zaznaczając, że wybór ten miał uniemożliwić dokonanie zmian w Polsce.

"Było dla mnie jasne w 2015 roku, kiedy dokonała Platforma Obywatelska tego zamachu na Trybunał Konstytucyjny, że jest to zrobione po to, żeby uniemożliwić tak naprawdę praktyczną realizację zmian w Polsce, do których myśmy się zobowiązywali, a następnie podczas kolejnej kampanii wyborczej powiedzieć: przecież nic nie zrobiliście, bo wszystko co zrobiliście zostało uznane za niekonstytucyjne " - podsumował prezydent. (PAP)

nno/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
-1°C
wschód słońca: 07:48
zachód słońca: 16:17
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 17:00
miejsce
Scena Wspólna, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 18:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany