4 kwiecień 2021

Abp Gądecki: życie wieczne jest uzależnione od spożywania darów eucharystycznych

fot. PAP
Sytuacja epidemiczna pozwala tylko nielicznym uczestniczyć w komunii św., podczas gdy życie wieczne jest właśnie uzależnione od spożywania darów eucharystycznych – mówił w swoim niedzielnym orędziu wielkanocnym przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
REKLAMA

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w orędziu wielkanocnym wyemitowanym na antenie TVP 3 Poznań podkreślił, że obecna sytuacja epidemiczna stawia wiernych w niezwykle niekorzystnej sytuacji. „Pozwala ona tylko nielicznym uczestniczyć w komunii św., podczas gdy życie wieczne jest właśnie uzależnione od spożywania darów eucharystycznych” – zaznaczył.

„Ci, którzy tylko duchowo uczestniczą w transmisjach medialnych, muszą sobie zdawać sprawę z tego co tracą. Niech więc nieustannie towarzyszy wam wszystkim obecność osoby zmartwychwstałego Pana. Niech idzie On z wami, aby otwierać wam oczy na miłość, aż do końca” – powiedział.

Hierarcha zaznaczył, że wierni powinni traktować Chrystusa jako osobę, a nie postać. „Niestety dla większości chrześcijan Chrystus jest ciągle jeszcze postacią, o której być może nawet wiele wiedzą, ale nie żyją z Nim w osobistej relacji. Tymczasem zmartwychwstały Jezus żyje i nie jest postacią. Nie jest wspomnieniem z przeszłości, lecz jest osobą teraźniejszą, żyjącą” – zaznaczył.

„Dopóki nie nawiążemy z Nim egzystencjalnej relacji, pozostanie On na zewnątrz. Nie dotknie naszego umysłu, nie ogrzeje serca. Jeśli natomiast nawiążemy osobistą relację z Nim, wówczas w naszym życiu nastąpi przełom. Bo dzieli się ono na czas przed i po spotkaniu z żywym Chrystusem” – mówił arcybiskup.

Przytaczając słowa św. Augustyna określił zmartwychwstanie Jezusa „naszą nadzieją”. „Faktycznie, jeśli wyeliminujemy Chrystusa i Jego zmartwychwstanie, to każda dalekosiężna nadzieja pozostanie tylko iluzją” – mówił abp Gądecki.

Metropolita zaznaczył, że zmartwychwstanie Jezusa nie jest mitem, utopią, snem czy wizją, lecz niepowtarzalnym, bo dotyczącym „Boga-człowieka” wydarzeniem. „Jego echo po upływie 2 tys. lat nadal rozbrzmiewa w Kościele, który dalej przekazuje żywą wiarę Maryi matki Jezusa, wiarę Magdaleny i innych kobiet, które jako pierwsze ujrzały pusty grób” – powiedział hierarcha. (PAP)

autor: Szymon Kiepel

szk/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
wielkopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2021-09-12 18:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-18 20:00
miejsce
Parafia polskokatolicka p.w. św....
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-01 18:00
miejsce
Centrum Kongresowo Dydaktyczne...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-03 16:00
miejsce
Kino Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany