Działania z obszaru nowych technologii zapewniły uczniom z Wielkopolski nagrody w konkursie “Projektanci edukacji”
W codziennym życiu tak często korzystamy z produktów wykonanych z plastiku, że większość z nas przestała w ogóle zwracać na nie uwagę - jednak my nie! Naszą pasją jest mechatronika, szanujemy również środowisko i wiemy jak dać drugie życie niepotrzebnym już butelkom - opowiadają maturzyści z grupy projektowej. Projekt ECO-FIL-POWER to nie tylko bardzo ekonomiczne, lecz przede wszystkim proekologiczne urządzenie, ponieważ skutecznie może rozwiązać problem zanieczyszczenia środowiska plastikiem - „cały świat” może go w kółko przedrukowywać. Mottem projektu była myśl: "Każda maszyna do filamentu jest drukarką 3D, ale nie każda drukarka 3D jest maszyną do filamentu - dodają twórcy ECO-FIL-POWER.
Więcej o ECO-FIL-POWER można przeczytać TUTAJUrządzenie do produkcji filamentu łączy dwa silne trendy obecne w konkursie już od kilku lat: zainteresowanie uczniów nowymi technologiami oraz postawami proekologicznymi. W tym roku był to jeden z najciekawszych projektów, łączący w sobie zarówno innowacyjne myślenie, wiedzę i umiejętności, ale też mnóstwo pasji. Wszystko to sprawiło, że zrealizowany projekt został nagrodzony przez nas Złotym Grantem w kategorii “Myślimy nieszablonowo - komentuje Małgorzata Jankowska, koordynatorka inicjatyw odpowiedzialnych społecznie w wydawnictwie Nowa Era i jurorka konkursu “Projektanci edukacji”.
Uczniowskie grupy projektowe z Liceum Ogólnokształcącego w Kole, prowadzone co roku przez nauczyciela Bartosza Dudka, są wieloletnimi uczestnikami “Projektantów edukacji” i za każdym razem znajdują się w gronie laureatów konkursu. Tak było i w tym roku - projekt “NowUknow”, który zakładał budowę robota udzielającego porad klientom budynków użyteczności publicznej, zdobył nagrodę w 1 etapie konkursu, a w drugim etapie otrzymał nagrodę specjalną od miesięcznika popularnonaukowego Focus.
Ten projekt zapamiętałem już z wcześniejszego etapu obrad jury. Spodobała mi się sama idea zbudowania robota, zespołowy charakter pracy nad nim i fajna prezentacja projektu m.in. na Facebooku. Ważne jest też to, że mimo utrudnień związanych z pandemią zespół “NowUknow” zapowiada, że będzie kontynuować prace. I wierzę, że tak będzie, ponieważ Liceum Ogólnokształcące w Kole w poprzednich edycjach konkursu udowodniło, że jest prawdziwą wylęgarnią talentów technologicznych - komentuje Jan Stradowski, juror konkursu “Projektanci edukacji” i redaktor prowadzący miesięcznika Focus.
Więcej o projekcie NowUknow można przeczytać TUTAJIdea, która przyświecała naszemu projektowi była następująca: nieść pomoc innym ludziom. To, co wyróżnia “NowUknow” to jego funkcjonalny, nowoczesny, a przede wszystkim skuteczny sposób ułatwiania życia - opowiada Bartosz Dudek, nauczyciel z LO w Kole, który koordynuje prace uczniów. Do czasu pandemii, realizowaliśmy zadania zgodnie z założonym harmonogramem - mamy ukończoną głowę robota, korpus, i prawą rękę. Prace nad oprogramowaniem również są na etapie zaawansowanym, np. robot zaczął odpowiadać na pytanie jaka dziś jest pogoda. Jestem dumny z dokładności uczniów i dbania o detale. Robotyka narzuca wysoką precyzję i trzeba przyznać, że młodzież sprostała temu wyzwaniu. Zacieśniły się również więzy przyjaźni w grupie projektowej - świetnie sprawdziły się relacje między uczestnikami projektu.
Uczniowie z Wielkopolski zdobyli łącznie aż 9 grantów finansowych na realizację swoich pomysłów edukacyjnych, zgłoszonych do 10. edycji ogólnopolskiego konkursu “Projektanci edukacji. Od pomysłu do projektu”, organizowanego przez wydawnictwo Nowa Era. Wśród laureatów konkursu znaleźli się uczniowie z następujących szkół:
- Liceum ogólnokształcące w Kole, projekt “NowUknow” (nagroda jury i nagroda internautów w 1 etapie konkursu, nagroda Focusa w 2 etapie konkursu)
- Szkoła Podstawowa Nr 54 im. J. Kasprowicza w Poznaniu, projekt “GeoOpowieści o Polsce” (nagroda jury w 1 etapie konkursu)
- Publiczna Szkoła Podstawowa Cogito w Poznaniu, projekt “Odezwij się do mnie” (nagroda jury w 1 etapie konkursu)
- Szkoła Podstawowa Nr 22 im. A. Tytusa Działyńskiego w Poznaniu, projekt “Astrofaza u Tytusa - zbuduj własny teleskop” (nagroda jury w 1 etapie konkursu)
- Zespół Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu, projekt “ECO- FIL- POWER - Creative Recycling!” (nagroda jury w 1 etapie konkursu oraz Złoty Grant w 2 etapie konkursu)
- Zespół Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 5, projekt “Czyto-Maniacy” (nagroda internautów w 1 etapie konkursu);
- Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Wapnie, projekt “Co nam w duszy gra - radiowęzeł w SP w Wapnie” (nagroda internautów w 1 etapie konkursu).
W 10. edycji konkursu “Projektanci edukacji”, wzięła udział rekordowa liczba 24 tysięcy uczniów. Spośród 887 zgłoszeń jury konkursu wybrało w 1 etapie 60 zwycięskich zespołów, które otrzymały granty finansowe na realizację swoich pomysłów. Dodatkowe 15 grantów powędrowało do uczniowskich grup projektowych, które wygrały w ogólnopolskim głosowaniu internautów - oddano w nim aż 207 tysięcy głosów! Tylko w pierwszym etapie konkursu łączna pula nagród finansowych wyniosła 75.000 zł. W drugiej części konkursu jury wybrało 5 najlepiej zrealizowanych projektów.
Zwycięzcy tego etapu otrzymali 5 Złotych Grantów po 2.000 zł każdy. Nagrody zostały przyznane w kategoriach: “Budujemy relacje”, “Stosujemy nowe technologie”, “Myślimy nieszablonowo”, “Działamy z sercem” i “Prezentujemy projekt”. Dodatkowo magazyn popularnonaukowy “Focus” - patron medialny konkursu - przyznał swoją własną dziennikarską nagrodę jednemu z zespołów projektowych.
Więcej informacji o zwycięzcach tegorocznej edycji konkursu znajduje się TUTAJ
Najlepsze pokonkursowe projekty zostaną przedstawione także w specjalnym ebooku, który ukaże się jesienią. Ta publikacja będzie nie tylko pamiątką i uhonorowaniem pracy uczniów, którzy wzięli udział w konkursie, ale też inspiracją dla dzieci, młodzieży i nauczycieli, którzy zechcą wziąć udział w kolejnej edycji „Projektantów edukacji” - jej start już październiku 2020 roku!
Nowa Era to największe w Polsce wydawnictwo edukacyjne z kompleksową i nowoczesną ofertą obejmującą wszystkie etapy edukacyjne oraz wszystkie przedmioty, w tym także języki obce oraz największy w Polsce wybór kartografii szkolnej. Ofertę Grupy Nowa Era uzupełniają nowoczesne rozwiązania informatyczne, oprogramowanie wspomagające zarządzanie oświatą (firma VULCAN) oraz produkty z obszaru specjalnych potrzeb edukacyjnych, w tym popularna seria eduSensus (dotychczas firma Young Digital Planet).
Nowa Era to również wydawca najstarszego w Europie czasopisma literackiego dla najmłodszych “Świerszczyk” oraz dwujęzycznego magazynu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży “National Geographic Odkrywca”. Ofertę Nowej Ery wzbogaciły ostatnio także wyjątkowe serie książek dla dzieci: “Lubię czytać ze Strzałką”, “KsiążkoGry”, “Królewicz Lupi”.