4 kwiecień 2021

Abp Gądecki: nie obronimy Chrystusa atakując innych

fot. PAP
Nie obronimy Chrystusa, atakując innych. Słowo Boże jest skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny i nie można nigdy dopuścić do tego, by zostało ono skryte i odłożone – powiedział w sobotniej homilii przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
REKLAMA

W czasie sobotniej liturgii Wigilii Paschalnej odprawionej w katedrze poznańskiej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił uwagę na sposób głoszenia zmartwychwstania Chrystusa. "Uczniowie dawni i dzisiejsi, gotowi do oddania swego życia za Jezusa, kierując się najlepszymi intencjami zakłócają nieraz boży bieg spraw" – przyznał.

Hierarcha przytoczył ewangeliczny opis pojmania Jezusa. "Piotr, chwytając za miecz władzy doczesnej i stając w obronie Jezusa, odciął ucho Malchusowi, a wtedy Pan Jezus polecił mu schować ten miecz. Nie na władaniu takim mieczem polega misja Piotrowa. Nie obronimy Chrystusa, atakując innych. Nie koncentrujmy się na +ucinaniu ucha Malchusowi+" - powiedział.

Metropolita dodał, że "jest drugi miecz, właściwy dla Kościoła". "Żywe bowiem jest Słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca. Ten miecz żywego Słowa Bożego ma swoją nadprzyrodzoną skuteczność i nie można nigdy dopuścić do tego, by został on skryty i odłożony" – podkreślił hierarcha.

W swych rozważaniach na temat zmartwychwstania Chrystusa, arcybiskup określił je największym wydarzeniem w historii zbawienia i największym wydarzeniem w dziejach ludzkości. "Krzyż i zmartwychwstanie tworzą jedną tajemnicę paschalną - centrum historii zbawienia. Cały świat obraca się wokół krzyża, ale dopiero dzięki zmartwychwstaniu krzyż nabiera pełnego znaczenia jako wydarzenie zbawcze" – mówił abp Gądecki.

"Zmartwychwstały Chrystus jest początkiem i źródłem nowego życia dla wszystkich ludzi" - zaznaczył hierarcha. Jak dodał, "nowe życie" - udzielone wierzącym mocą zmartwychwstania Chrystusa - polega na zwycięstwie nad śmiercią "będącą skutkiem grzechu" oraz na przywróceniu do życia w łasce.

Arcybiskup wskazał, że zmartwychwstały Chrystus "jest nie tylko sprawcą naszego duchowego odrodzenia w trakcie życia doczesnego". "On także jest początkiem i źródłem naszego przyszłego fizycznego zmartwychwstania" - dodał Gądecki.

Jak podkreślił metropolita odniesione przez Chrystusa zwycięstwo nad śmiercią staje się udziałem ludzkości w takiej mierze, w jakiej ona przyjmuje owoce odkupienia. "Jest to proces otwarcia się na +nowe życie+, na +życie wieczne+" – mówił przewodniczący KEP.

"Dzięki temu procesowi w ciągu wieków kształtuje się nowa ludzkość, lud odkupionych, zebranych w Kościele, prawdziwa wspólnota zmartwychwstania. Na końcu czasów wszyscy zmartwychwstaną i ci, którzy należeli do Chrystusa, otrzymają pełnię życia w chwale, aby Bóg był wszystkim we wszystkich" – powiedział.

Jak przyznał chodzi tu o rzeczywistość, "która przekracza naszą zdolność rozumienia oraz racjonalnego dowodzenia". Dlatego jest ona przedmiotem opartej na słowie bożym wiary. (PAP)

autor: Szymon Kiepel

szk/ mars/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
wielkopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2021-09-12 18:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-18 20:00
miejsce
Parafia polskokatolicka p.w. św....
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-01 18:00
miejsce
Centrum Kongresowo Dydaktyczne...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-03 16:00
miejsce
Kino Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany